1209279

Liczba gości

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gdzie geografia i archeologia spotykają się

z nowoczesnymi technikami badawczymi?

28 marca naszą szkołę odwiedzili nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Gościliśmy pracowników Pracowni Skanerów 3D oraz pracownika Pracowni Geoinformacji. Za pomocą nowych technologii uczniowie klasy IIIb, IIIc i Koła Młodych Geografów wędrowali wirualnie po mapie świata w okularach 3D. Mieliśmy okazję podziwiać artefakty z jednego z najgłośniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat (64 ciała – 58 arystokratek w tym królowa w towarzystwie sześciu złożonych im w ofierze młodych dziewcząt). 

 tunele

 

Największą atrakcją dla naszych uczniów okazało się wirtualne wejście do odkrytego grobowca i oglądanie jego wszystkich korytarzy i znalezionych luksusowych skarbów z dynastii Wari.

20180328 094942

Poznając zwyczaje dynastii Wari młodzież stwierdziła, iż słynni Inkowie to zaledwie cień wielkich kultur Ameryki Południowej.

Następnym punktem na mapie świata były Wyspy Wielkanocne na południowym Oceanie Spokojnym. Należące do Chile wyspy słyną z moai czyli wpatrzonych w Ocean kamiennych posągów. Poza tym uczniowie ,,pojechali” również na Islandię i na Kaukaz do Gruzji.

20180328 101604

20180328 103134

Na zakończenie wykładu nasi goście zaprosili nas na wizytę na Uniwersytet Warszawski oraz na kuratoryjne zwiedzanie wystawy w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie,, Skarby Peru – królewski grobowiec w Castillo de Huarmey ”.

opracowanie tekstu: Izabela Siłuch