------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


PROJEKT "OCEAN" 2012
Bretania, Gourin 28.04.2012 – 8.05.2012

     Wiosną bieżącego roku w naszej szkole zrealizowany został kolejny projekt wymiany młodzieży pod hasłem „Ocean”. Malownicze Gourin, położone w samym centrum Bretanii, gościło grupę młodzieży z Kamionki i grupę z Weinbohla (Niemcy). W całej wymianie uczestniczyło 49 osób: 15 uczniów z Polski, 14 uczniów z Niemiec oraz 30 uczniów z Francji.

     Wymianę przygotowali i poprowadzili: Pani Małgorzata Świderek (kierownik wymiany), Pani Małgorzata Cieszko oraz Pani Urszula Zarzycka.  Grupa polska wraz z przyjaciółmi z Niemiec podróżowała autokarem. W drodze do Gourin polsko-niemiecki zespół zwiedził Katedrę Notre-Dame, wieżę Eiffla oraz odbył długi spacer nad Sekwaną i po uliczkach Paryża. Podczas całotygodniowego, napiętego programu, przygotowanego przez dyrekcję i nauczycieli zespołu szkół Joan D’Arc uczestnicy wymiany mieli okazję m.in. zaprezentować swoją kulturę, poznać się lepiej, zwiedzić przepiękną Bretanię, wymienić się doświadczeniami, wspólnie się uczyć i bawić, a przede wszystkim zawiązać nowe, cenne przyjaźnie. Siedem dni pobytu wypełniły wycieczki do malowniczych zakątków Bretanii: Concarneau, Lorient, Pont-Aven, Quimper, Pointe du Raz, Locronan, Pleumeur-Bodou.

     Gimnazjaliści bretońscy gościli uczniów z Polski i Niemiec w swoich domach. Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak naprawdę mieszkają i żyją Bretończycy. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy przez cały dzień wspaniały Disneyland. Mnogość atrakcji i wrażeń z pewnością na zawsze zapadnie  naszej młodzieży w pamięci. Zmęczeni po nocy w autokarze przybyliśmy do Weibohla, gdzie rodzice młodzieży niemieckiej czekali na nas z pysznym śniadaniem. Później już tylko wspólne gry i zabawy w szkole oraz kulminacja pobytu w Niemczech – wyjazd do przepięknej Miśni. Wieczorem pożegnaliśmy gościnną Saksonię i udaliśmy się do Kamionki. Wymiana została wysoko oceniona przez naszych bretońskich i niemieckich partnerów, przez uczniów biorących udział w wymianie oraz przez rodziców. Na koniec warto wspomnieć o jednej, bardzo ważnej kwestii. Młodzież prowadziła szereg akcji mających na celu zarobienie pieniędzy na wyjazd do Bretanii, a były to m.in.  wypiek i sprzedaż wyrobów cukierniczych, przygotowanie i sprzedaż ozdób choinkowych i wielkanocnych oraz pozyskiwanie pieniędzy od sponsorów.